Von Rotwein bis Cholesterin: Die 10 größten Herz-Mythen unter der Lupe
Egészség és gondozás

A vörös bortól a koleszterinig: a 10 legnagyobb szívmítosz a nagyító alatt

Egy olyan világban, amelyben az információk gyorsabban terjednek, mint valaha, a téves tények és az egészségünkről szóló mítoszok mindenütt jelen vannak - és a szív nem megkímél. Alig semmilyen téma a téves információk és a hamis hírek, mint szívbetegségek. Az állítólagos csodaszerződésektől kezdve a koleszterin és az életmód hamis elképzeléseiig - ezek közül a mítoszok közül sok nemcsak félrevezethet, hanem a legrosszabb esetben is életveszélyes. Míg Németországban minden harmadik szív- és érrendszeri betegségben hal meg, félelmetes, hogy a veszélyes félig igazságok gyakran növelik a kockázatot. Ideje alaposan megvizsgálni a legnagyobb mítoszokat a szív felett, és tudományos tényekkel tisztázni, mi igaz - mert csak a megfelelő információkkal lehet hatékonyan védeni a szívet.

Mítosz vs. tények

 

Mítosz: Napi egy pohár vörösbor jó a szívre

A vörösbor pozitív hatása a szív egészségére mérsékelt fogyasztáskor

  • Vörösbor és szív egészsége: A jelenlegi tanulmányok azt mutatják, hogy a mérsékelt vörösbor -fogyasztás (napi egy üvegig) pozitív hatással lehet a szív egészségére. Különösen Resveratrol és más polifenolok A vörösborban úgy tűnik, hogy védőhatást gyakorolnak a kardiovaszkuláris rendszerre, antioxidáns és gyulladásgátló hatások gyakorlásával.

Az alkohol negatív hatása a szívre túlzott fogyasztás mellett

  • A szívritmuszia fokozott kockázata: A jelenlegi tanulmányok azt mutatják, hogy az alkoholfogyasztás még kevésbé növeli a pitvarfibrilláció kockázatát. A meglévő szívritmuszavarokkal rendelkező embereknek elkerülniük kell az alkoholt.

  • Alkohol és magas vérnyomás: A szisztematikus áttekintés kimutatta, hogy az alkoholfogyasztás minden mennyiségben a megnövekedett vérnyomáshoz kapcsolódik, és ezáltal a kardiovaszkuláris betegségek nagyobb kockázatával jár. Ez különösen megkérdőjelezhető a már magas vérnyomású emberek számára.

Vörösboros

Az alkohol hatása a meglévő szívbetegségre

  • Szívelégtelenség: A szívelégtelenségben szenvedő embereknél az alkoholfogyasztás a betegség romlásához vezethet. Még a mérsékelt fogyasztás is befolyásolhatja a szívfunkciót, és az alkoholmentes életmód erősen ajánlott a szívelégtelenségben szenvedő betegeknél.

  • Koszorúér szívbetegség (KHK): A meglévő KHK esetében az alkoholfogyasztás a hirtelen szív események, például a szívroham kockázati tényezője. Egy jelenlegi tanulmány azt mutatja, hogy az alkoholfogyasztást a KHK -betegeknél szorosan kell ellenőrizni, és sok esetben a teljes absztinencia értelme lehet.

  • A szívbetegségek kockázata: A meglévő szívbetegségben szenvedő embereknél, mint például a szívelégtelenség, a pitvarfibrilláció vagy a KHK, még az alacsony alkoholfogyasztás is növelheti a további szövődmények kockázatát. Ezért az ajánlás gyakran az alkohol elkerülése vagy az erős korlátozás.
    HDL = jó koleszterin; Ldl = rossz koleszterin

Mítosz: A koleszterin mindig rossz a szív számára

A koleszterin egy alapvető zsírmolekula, amelyre szükség van a sejtmembránok és a hormontermelés testben történő felépítéséhez. Ugyanakkor központi szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában, amikor egészségtelen mennyiségekben vagy a vér kompozícióiban fordul elő. Itt vannak a koleszterin és annak szívre gyakorolt ​​hatásáról szóló legfontosabb tudományos ismeretek:

Hogyan működik a koleszterin a szívében

  • LDL koleszterin ("rossz" koleszterin): Az alacsony sűrűségű-lipoprotein (LDL) "rossz" koleszterinnek nevezhető, mivel hajlamos az erek falaira. Ezek a betétek, más néven plakkok, az artériák szűkítéséhez és megkeményedéséhez vezetnek (atherosclerosis). Az atherosclerosis korlátozhatja a szívizom véráramát, és növelheti a szívroham és a stroke kockázatát.

  • HDL koleszterin ("jó" koleszterin): A nagy sűrűségű lipoproteint (HDL) "jó" koleszterinnek tekintik, mivel hozzájárul a koleszterin felesleges eltávolításához az artériákból, és a májba történő szállításához, ahol lebontják és ürülnek. A magas HDL -szint tehát védőhatást gyakorolhat a szívre.

  • Triglicerid: Az LDL és a HDL mellett a trigliceridek (egyfajta zsír a vérben) szintén szerepet játszanak. A magas triglicerid -értékek, a magas LDL és az alacsony HDL -szinttel kombinálva, növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. 

Hogyan befolyásolja a koleszterin a szívet?

  • Atherosclerosis: A magas LDL -koleszterinszint zsírlerakódásokhoz vezet az artériás falakon, ami edzéshez és szűkítéshez vezet. Ezek a lerakódások szűkítik az ereket, ami azt jelenti, hogy a szívnek keményebben kell dolgoznia a vér pumpálására, ami növeli a vérnyomást.
  • Koszorúér szívbetegség (KHK): A plakkképződés a koszorúér artériákban csökkenti a szív véráramlását, és angina pectorist (mellkasi fájdalmat) vagy szívrohamot okozhat.
  • Vérrögök veszélye: A plakkok elszakadhatnak és vérrögöket képezhetnek, amelyek teljesen blokkolják a szív vagy az agy vérellátását, ami szívrohamhoz vagy stroke -hoz vezet.

Koleszterin az ellenőrzésben és a szív -egészségügyi intézkedésekben

  • Gyógyszerkezelés: A sztatinok a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek az LDL koleszterin csökkentésére és a szívroham és a stroke kockázatának csökkentésére. Az új gyógyszerek, például a PCSK9 -gátlók szintén szignifikáns csökkenést mutatnak az LDL koleszterinszintben. Ez egy lipid alsó csoport.
  • Az életmód megváltozása: Szív-egészséges táplálkozás (gazdag rostban, gyümölcsben, zöldségekben, omega-3 zsírsavakban), a rendszeres fizikai aktivitás, a stop és a súlykezelés döntő intézkedések a koleszterin egyensúlyban történő felvételéhez

Mítosz: A szívbetegségek csak az idősebb embereket érintik

Az a mítosz, hogy a szívbetegségek csak az idősebb embereket érintik, széles körben elterjedt, de orvosi szempontból nem helyes. A szívbetegségek bármilyen életkorú embereket érinthetnek, még akkor is, ha a kockázat az életkorral növekszik. Íme néhány tudományos szempontból megalapozott ok, amiért a szívbetegségek nemcsak az idősebb embereket érintik:

Az idősebb emberek táncolnak

Az életmód tényezői fontos szerepet játszanak

Az egészségtelen szokások, amelyeket gyakran fiatalkorban fejlesztenek ki, növelik a szívbetegségek kockázatát. Ez magában foglalja:

  • Egészségtelen étrend: A magas telített zsírok, cukor és só tartalmú étrend az arteriosclerosishoz (az artériák szűkítése) vezethet fiatal korban, ami növeli a szívroham és a stroke kockázatát.
  • Testmozgás hiánya: A fizikai inaktivitás hozzájárul az elhízáshoz, a magas vérnyomáshoz és a megnövekedett koleszterinhez - a szívbetegség összes kockázati tényezője.
  • Füst: Azok a fiatalok, akik korán elkezdenek dohányozni, szignifikánsan nagyobb szívbetegség kockázatát teszik ki, mivel a nikotin és más káros anyagok károsítják a szív- és érrendszeri rendszert.

A túlsúly és a cukorbetegek gyakorisága növekvő prevalenciája a fiatalokban

Az elhízás és a 2. típusú cukorbetegség egyre inkább a fiatalabb embereknél is fordul elő. Mindkét betegség szorosan kapcsolódik a szívbetegségek kockázatához:

  • elhízottság Magas vérnyomáshoz, magas koleszterinszinthez és inzulinrezisztenciához vezet, amely megszünteti a szívet és növeli a szívbetegségek kockázatát.
  • cukorbetegség Károsítja az ereket és a szívet, ami fiatalkorban szívrohamhoz vagy stroke -hoz vezethet.

Genetikai tényezők

A szívbetegségek genetikai és hatással lehetnek a fiatalokra is, még akkor is, ha egészséges életmódot élnek. A genetikai kockázati tényezők a következők:

  • Családi hiperkoleszterinémia: Egy genetikai rendellenesség, amely rendkívül magas koleszterinszinthez vezet, arteriosclerosishoz és szívrohamhoz vezethet fiatal korban.
  • Veleszületett szívhiba: Néhány ember szívhibákkal született, akik súlyos szívproblémákhoz vezethetnek az élet során.

Stressz és mentális egészség

A krónikus stressz, amely manapság a fiatalabb embereknél is növekszik, növelheti a szívbetegségek kockázatát. A stressz magas vérnyomást okozhat, és elősegítheti az egészségtelen viselkedést, például a túlzott alkoholfogyasztást, a dohányzást vagy az egészségtelen táplálkozást, amelyek megfeszítik a szív- és érrendszeri rendszert.

Szívbetegségek fiatal sportolókban

Nyilvánvalóan egészséges fiatalokat, különösen a sportolókat, a szívbetegségek is befolyásolhatják. Egyes betegségek kedvelnek Hipertrofikus kardiomiopátia (A szívizom megvastagodása) vagy Aritmia figyelmeztetés nélkül szívelégtelenséghez vezethet, különösen fizikai stressz esetén.

Szívbetegségben szenvedő ember

Mítosz: A férfiakat jobban befolyásolják a szívbetegségek, mint a nők

Az a mítosz, hogy a férfiakat jobban befolyásolják a szívbetegségek, mint a nők, elterjedt, de félrevezető. Valójában mind a férfiakat, mind a nőket szívbetegségek érintik, de különböző formákkal és kockázati profilokkal. Az a feltételezés, hogy a szívbetegségek elsősorban a "férfi problémák", a nőkben történő alábecsülésének kockázatához vezethetnek - ami súlyos következményekkel járhat. Íme néhány orvosi tény, amelyek megcáfolják ezt a mítoszot:

A szívbetegségek a nők halálának leggyakoribb oka

A szívbetegségek az egyik leggyakoribb halál oka a nőkben világszerte, valamint a férfiakban. A tanulmányok azt mutatják, hogy a nők szív- és érrendszeri betegségei gyakrabban okoznak halálhoz, mint például az emlőrák. Az a feltételezés, hogy a nőket kevésbé érinti, az alábecsülési kockázathoz vezet - mind az érintettek, mind az orvosok.

Különböző tünetek a nőkben és a férfiakban

A szívbetegségek gyakran másképp fejezik ki magukat a nőkben, mint a férfiakban. Míg a férfiaknak gyakran klasszikus tünetei vannak, mint például az erős mellfájdalom (angina pectoris), a nők gyakran kevésbé specifikus tüneteket szenvednek, például:

  • légszomj
  • Hányinger vagy hányás
  • Hátfájás vagy fájdalom az állkapocsban
  • Kimerültség és gyengeség érzése

A tünetek ezen különbségei gyakran szívbetegségekhez vezetnek a későbbi felismeréssel vagy akár figyelmen kívül hagyott nőkben. A késleltetett felismerés növelheti a súlyos szövődmények kockázatát, ideértve a szívrohamot és a halált.

Hormonok védelme - de csak egy bizonyos korig

A menopauza előtt a nők az ösztrogén védő hatása miatt alacsonyabb a szívbetegségek kockázata, mint a férfiak. Az ösztrogén segíti a koleszterinszint szabályozását és az erek rugalmasságát. A menopauza után azonban ez a védelem gyorsan csökken, és a szívbetegségek kockázata jelentősen növekszik a nőkben, részben azonos vagy még magasabb szintre, mint a férfiaknál.

A kockázati tényezők másképp működnek a nőkben

Bizonyos kockázati tényezők, például Magas vérnyomás, cukorbetegség és Füst Gyakran súlyosabb hatással vannak a nők szív egészségére, mint a férfiakban. Például a cukorbetegség jobban növeli a koszorúér -betegségek kockázatát a nőkben, mint a férfiakban. Ezenkívül a nők hajlamosabbak a stresszre és a depresszióra, ami tovább növeli a szívbetegségek kockázatát.

Alulbecsült veszély: mikroangiopathia

A nők gyakrabban szenvednek, mint a férfiak a koszorúér -betegség speciális formájában, amelyek Mikroangiopátia ismert. Nem a nagy koszorúér artériák, de a kis erek érintettek. A szívbetegség ezt a formáját gyakran erősebben diagnosztizálják, mivel nem mindig ismerik fel a szokásos vizsgálatokban, például a koszorúér angiográfiában.

A nők későbbi kezelése a nőkben

A nők hajlamosak hosszabb ideig figyelmen kívül hagyni a tüneteiket, és később orvosi segítséget nyújtanak, mint a férfiak. Ez ahhoz vezethet, hogy nem kezelik időben szívrohamot vagy más akut szívproblémákat. Vannak arra utaló jelek is, hogy a nőket néha kevésbé agresszív módon kezelik a szívbetegségek diagnosztizálásában és kezelésében, mint a férfiak.

Nő szívrohammal és szívrohammal rendelkező férfi, mindkettő a mellkasra nyúlik

    Mítosz: A szívrohamot mindig erős mellkasi fájdalom kíséri

    • Az a mítosz, hogy a szívrohamot mindig erős mellkasi fájdalom kíséri, elterjedt, de félrevezető. Míg a mellkasi fájdalom a szívroham gyakori tünete, a szívroham nem mindig jelenik meg. A tünetek eltérőek vagy kevésbé tipikusak lehetnek, különösen a nők, az idősebb emberek és a cukorbetegek esetében. Íme az oka annak, hogy ez a mítosz nem érvényes:

    A szívroham atipikus tünetei

    • Nem minden szívroham nyilvánul meg a klasszikus, erős mellkasi fájdalom révén. Ehelyett sok embernek, különösen a nőknek és az idősebb embereknek olyan "atipikus" tünetei vannak, amelyeket könnyen figyelmen kívül lehet hagyni vagy félreértelmezni. Ide tartozhatnak:

      • légszomj: Sok érintett ember panaszkodik a légszomj miatt, a kötelező mellfájdalom nélkül.
      • Émelygés és hányás: Ezek a tünetek gyakran nem kapcsolódnak a szívrohamhoz, különösen a nőknél.
      • Gyengeség vagy rendkívüli fáradtság: Egyesek egy hirtelen, megmagyarázhatatlan kimerültségről számolnak be, amely nyilvánvaló ok nélkül történik.
      • Fájdalom a test más területein: A szívroham fájdalmat okozhat a hát, a nyak, az állkapocs vagy a karokban anélkül, hogy a mell közvetlenül befolyásolná.

    "Csendes szívroham"

    • Egyes esetekben a szívroham még teljesen észrevétlen maradhat. Ez úgynevezett "Csendes szívroham" Gyakran a tipikus tünetek nélkül fordul elő, és gyakran csak későbbi orvosi vizsgálatokban fedezik fel, például EKG -n. Az ilyen infarktusok gyakrabban fordulnak elő az idősebb emberekben és a cukorbetegekben, mivel a fájdalom érzése befolyásolhatja.

    Különbségek a nőkben és a férfiakban

    A nők gyakran eltérő tüneteket tapasztalnak a szívrohamban, mint a férfiak. Míg a férfiak gyakran klasszikus, intenzív mellkasi fájdalommal bírnak, a nők inkább panaszkodnak a nem specifikus tünetekről, például:

    • Nyomás vagy szorosság érzése a mellkasbanEzt nem feltétlenül érzékelik fájdalomnak
    • Fájdalom a has felső részénEzt tévesen értelmezhető emésztési problémákként
    • Szédülés vagy hirtelen hányinger

    Ezek a különbségek gyakran azt jelentik, hogy a nők szívrohamai később felismerik vagy félreértelmezik, mit késleltethetnek a kezelésük.

    Az ember ellazul a Beanbagban

    Mítosz: Ha szívproblémái vannak, akkor vigyázzon, és ne edzjen

    A sport és a fizikai aktivitás központi szerepet játszik a szívbetegségek megelőzésében és kezelésében. A rendszeres mozgás nemcsak javítja a szív egészségét, hanem elősegítheti a meglévő szívbetegségek lelassítását és az életminőség javítását is.

    Sport meglévő szívbetegséggel

    Még a meglévő szívbetegség esetén is a fizikai aktivitás - ha orvosi felügyelet alatt - biztonságos és hatékony lehet. Különösen stabil szívelégtelenségben vagy szívroham utáni betegeknél a mozgás hozzájárul a szív erősítéséhez. Az előnyök a következők:

    • Továbbfejlesztett szívfunkció: A szív hatékonyabbá válik, ami javítja a kitartást és a teljesítményt.
    • A szívizom erősítése: Az erősebb szívizom jobban képes szivattyúzni, és így a test hatékonyabbá teszi az oxigént.
    • Jobb oxigénelnyelés: A testet jobban szállítják oxigénnel, ami növeli az ellenálló képességet.

    Ajánlott sport

    Szívbetegségben szenvedő emberek számára a mérsékelt kitartási tevékenységek, például Menj, kerékpározj, úszj vagy Könnyű aerobik ideál. Ezek a sportok erősítik a szívet anélkül, hogy túlterhelik. A mérsékelt intenzitású erő edzés szintén előnyös lehet az izmok megerősítésében és a fizikai ellenálló képesség javításában.

    Fontos óvintézkedések

    Noha a sport sok szívbetegségben szenvedő ember számára előnyös, az orvosnak mindig tisztáznia kell őket, mielőtt egy képzési programot indítana. Néhány fontos óvintézkedés:

    • Vegye figyelembe a figyelmeztető jelet.
    • Rendszeres ellenőrzések: A szívbetegségben szenvedő embereknek rendszeres orvosi vizsgálatokat kell végezniük annak biztosítása érdekében, hogy képzési programjuk biztonságos és hatékony maradjon.
    • A szív túlterhelése: Az intenzív fizikai erőfeszítés a szívizom túlterheléséhez vezethet a szívbetegségben szenvedő embereknél. Ez veszélyes szövődményeket válthat ki, például szívritmuszia, szívroham vagy Rinn hirtelen szívhalála. Különösen azokban a betegekben, akik instabil angina pectoris vagy előrehaladott szívelégtelenségben szenvednek (vö. NYHA skála), az intenzív stressz kockázatot jelent.
    • Az edzés elégtelen adaptációja: A tudományos tanulmányok azt mutatják, hogy a képzési programot külön -külön adaptálni kell a szívbetegekhez. Az "egységméret" itt nem működik, mert a betegtől a betegek ellenálló képessége változik. Különösen a szívelégtelenséggel, a NYHA stádiumától függően, az edzést egy orvosnak nagyon meg kell különböztetni és ellenőriznie kell.
    • Veszély nem megfelelő melegfázisú: A tanulmányok kimutatták, hogy az intenzív tevékenységek hirtelen megkezdése megfelelő melegfázis nélkül emellett megterheli a szívet. A fizikai aktivitás lassú és fokozatos bevezetése elengedhetetlen annak érdekében, hogy a szív- és érrendszeri rendszert ne tedd el.
    Személyi show-k a TAFEL-en: Téma: Omega 3-VS. Omega 6 zsírsav vagy alacsony zsírt?

    Mítosz: Az alacsony zsíros étrend a legjobb megelőzés a szívbetegségek ellen

    • A mítosz Alacsony zsíros étrend A szívbetegségek elleni legjobb megelőzés az utóbbi években egyre inkább megcáfolják. A múltban gyakran javasolták, hogy általában csökkentsék a zsírokat a szívbetegség kockázatának csökkentése érdekében. De a modern kutatások azt mutatják, hogy a zsír típusa fontosabb, mint az összeg.

    Jó zsír és rossz zsír:

    • Telítetlen zsíramelyek a diófélékben, a magokban, az avokádóban, az olívaolajban és a zsíros halakban előfordulnak a szív számára. Lecsökkentheti az LDL koleszterint (rossz koleszterin) és növelheti a HDL szintet (jó koleszterinszintet), ami csökkenti a szívbetegség kockázatát.
    • Telített zsír és Transzzsír, mivel azok feldolgozott ételekben, sült ételekben és zsíros húsfajtákban fordulnak elő, növelik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ezek a zsírok növelik az LDL koleszterinszintjét és elősegíthetik a gyulladást.

    Az alacsony zsíros étrend nem mindig egészséges:

    A tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony zsíros étrend gyakran magasabb szénhidrátok fogyasztásához vezet, különösen a finomított szénhidrátok, például a cukor és a fehér liszt miatt. Ezek a szénhidrátok növelik a vércukorszintet, és inzulinrezisztenciához vezethetnek, ami növeli a szívbetegségek és a 2. típusú cukorbetegség kockázatát(

    A mediterrán táplálkozás mint modell:

    A Mediterrán étrend, amely gazdag olívaolajból, diófélékből és halakból telítetlen zsírokban gazdag, ma az egyik legegészségesebb étrendnek tekintik a szívbetegségek megelőzésére. Ez az étrend kimutatta a vizsgálatokban, hogy jelentősen csökkentheti a szívbetegségeket, a stroke -ot és a mortalitást egészében

       

      Vérnyomás

      Mítosz: Az alacsony vérnyomás mindig egészséges

      A mítoszmal ellentétben az alacsony vérnyomás nem mindig egészséges vagy hatékony, hanem egészségügyi terhek. Különösen problematikussá válik, ha egy súlyos betegség együtt jár vele. Annak érdekében, hogy megismerje a vérnyomását és annak útját, a sajátunkat ajánljuk Vérnyomáscsökkentő eszköz hogy legyen. Ezenkívül ajánlott a pulzusszámot használni egy orvos segítségével Ekg ellenőrizni kell annak érdekében, hogy a szívbetegségeket korai szakaszban azonosítsuk.

      Szédülés és ájulás: Ha a vérnyomás túl alacsony, akkor nincs elég vér az agyba, ami szédüléshez, álmossághoz vagy akár ájuláshoz vezethet. Ez gyakran akkor fordul elő, ha gyorsan felállnak (ortosztatikus hipotenzió) vagy a helyzet hirtelen változásai.

      • Kimerültség és gyengeség: Lehet, hogy az izmok és a szervek nem kapnak elegendő oxigént, ami fáradtsághoz, kimerültséghez és a gyengeség általános érzéséhez vezet. A szívnek gyakran keményebben kell dolgoznia a test vérkeringése érdekében.
      • Kalatus és pallor: A perifériás vérkeringés, azaz a test külső részeiben lévő vérkeringés, például a kezek és a lábak, alacsony vérnyomás mellett korlátozható, ami hideg végtagokhoz és sápadt bőrhez vezet.
      • Látási zavarok: Az agy csökkentett vérellátása miatt a tünetek, mint például a homályos emberek, a "csillagok" vagy a "fekete és fekete" a szem előtt.
      Túlsúlyos nő/normál súlyú nő

      Mítosz: Csak a túlsúlyos embereknek van magas a szívkockázata

      • Még a vékony embereknek is magas a szívbetegség kockázata, különösen akkor, ha más kockázati tényezők, például a dohányzás, a magas vérnyomás vagy a magas koleszterinszint.

      Vélemény a mítoszról: "Csak a szívbetegségben szenvedő túlsúlyos szenvedés"

      Ez a mítosz az helytelen És félrevezető. Noha a túlsúly a szívbetegség ismert kockázati tényezője, a normál vagy akár az alacsony testtömegű embereket nem védik automatikusan a szívbetegség ellen. 

      A kardiovaszkuláris kockázati tényezők a súlytól függetlenül

      Számos kockázati tényező okozhat szívbetegségeket, függetlenül a testtömegtől:

      • Genetikai hajlam: A családi történelem és a genetikai tényezők fontos szerepet játszanak a szívbetegségekben. A normál súly ellenére egy embernek megnövekedett kockázata lehet, ha a családban szívbetegségek jelentkeznek.

      • Koleszterin és magas vérnyomás: A normál súlyú embereknek továbbra is magas LDL -koleszterinszint ("rossz koleszterin") vagy magas vérnyomás, mindkettő a szívbetegség alapvető kockázati tényezője.

      • Füst: A dohányzás károsítja az ereket, és növeli az atherosclerosis és a szívroham kockázatát, a testtömegtől függetlenül.

      • cukorbetegség: A cukorbetegség jelentősen növeli a szívbetegség kockázatát, és sok normális súlyú ember szenved a 2. típusú cukorbetegségben.

      • Stressz és testmozgás hiánya: A stresszes életmód és a testmozgás hiánya szívproblémákhoz vezethet, súlyától függetlenül.

      "Metabolikusan elhízott normál súly" (MONW)

      Van a "metabolikus módon elhízott normál súly" (MONW) kifejezés, amely leírja a normál testtömegű embereket, de továbbra is kockázati tényezői vannak a szívbetegségek szempontjából, például: B. Inzulinrezisztencia, magas vérnyomás, magas trigliceridértékek és alacsony HDL koleszterinszint.

      Ezeknek az embereknek megnövekedett a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, annak ellenére, hogy kívülről vékonynak tűnnek.

      Lehetséges szívbetegségek normál súlyban

      • Pitvarfibrilláció: A normál súlyú emberek hajlamosak a szívritmusziaikra, például a pitvarfibrillációra.
      • Szívroham: A tanulmányok azt mutatják, hogy a szívroham legfeljebb 25% -a fordul elő a normál BMI -ben szenvedő embereknél.

      A szívbetegségek számos tényező kölcsönhatásának következményei, beleértve a genetikát, az életmódot, a vérnyomást, a koleszterinszintet, a cukorbetegséget és a dohányzást. Noha a túlsúly növeli a kockázatot, a normál súlyú embereket nem védik a szívbetegségek ellen. Ezért fontos a vérnyomás, a koleszterin és a vércukorszint rendszeres ellenőrzése, valamint az egészséges életmód vezetése, a testtömegtől függetlenül.

      Család

      Mítosz: A szívbetegségek elkerülhetetlenek, amikor a családban vannak

      Az a mítosz, hogy a szívbetegségek elkerülhetetlenek, ha a családban vannak, széles körben elterjedt, de orvosi szempontból nem helyes. A genetikai hajlam szerepet játszik a szívbetegség kialakulásában, de sok más tényező is befolyásolja az egyéni kockázatot. Íme a legfontosabb oka annak, hogy ez a mítosz helytelen

      A genetika csak a puzzle része

      • A genetikai hajlam növelheti bizonyos szívbetegségek, például szívkoszorúér -betegség vagy szívroham kockázatát. A genetika azonban önmagában nem határozza meg a sorsot. Az olyan tényezők, mint az életmód, a táplálkozás és a mozgás, jelentős hatással vannak arra, hogy a genetikai hajlam valóban megmutatkozik -e egy betegségben.

      Módosítható kockázati tényezők

      A szívbetegség számos kockázati tényezője megváltoztatható. Ez magában foglalja:

      • Magas vérnyomás: A vérnyomás gyakran csökkenthető az életmód -változások, például a mozgás, az egészséges táplálkozás és a stressz kezelése révén.
      • Magas koleszterinszint: A kiegyensúlyozott étrend és gyógyszeres kezelés, például a sztatinok szabályozhatják a koleszterinszintet.
      • Füst: A dohányzás hiánya jelentősen csökkenti a kockázatot.
      • cukorbetegség: A súlykezelés, az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás ellenőrzés alatt tartható, vagy akár megakadályozható.
      • Testmozgás hiánya: A rendszeres mozgás erősíti a szívet és jelentősen csökkenti a szívbetegségek kockázatát.

      Epigenetika és környezeti befolyások

      A tudomány azt mutatja, hogy az életmód tényezői és a környezeti hatások epigenetikus hatással lehetnek. Ez azt jelenti, hogy befolyásolják a gének be- vagy kikapcsolásának módját. Az egészséges életmód tehát befolyásolhatja a gének aktivitását, amely növeli a szívbetegségek kockázatát.

      Korai felismerés és megelőzés

      A modern orvosi technikák lehetővé teszik a kockázati tényezők korai szakaszában történő felismerését. A rendszeres egészségügyi ellenőrzések elősegíthetik az olyan problémák kezelését, mint a magas vérnyomás vagy a magas koleszterinszint megfelelő időben. Megfelelő intézkedésekkel a családi előterheléssel rendelkező emberek szintén jelentősen csökkenthetik kockázatukat.

      Pszichoszociális tényezők

      A stressz, az alváshiány és az érzelmi stressz szintén hozzájárulhat a szívbetegségekhez. Ezeknek a tényezőknek, például a stresszkezelés vagy az egészséges munka és a magánélet egyensúlyának tudatában, a kockázat tovább minimalizálható.

      Hagyj megjegyzést

      Felhívjuk figyelmét, hogy a megjegyzéseket jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.